LiveZilla Live Chat Software
Главная / Центр Друзей - HKO - Амута / אוטיזם — ויישמע קולנו      
ПЕЧАТАТЬ ПЕЧАТАТЬ

אוטיזם — ויישמע קולנו      

 

http://www.he.tomatis-nilona.com

 

טומטיס — גישה חדשנית להתמודדות עם אוטיזם,
קשב וריכוז ועכוב התפתחותי.

 

image001בשיחות רבות עם הורים, אני לא מצליחה לעשות הפרדה בין האימא לילדים מהספקטרום האוטיסטי לבין אשת המקצוע שבי. מוכרות

לי אותן התחושות, אשר חשים ההורים כאשר מבשרים להם לראשונה את האבחון: פחד, ייאוש, דחייה, הרצון להבין ו»לתקן». משך הזמן, שייקח להורים «לקחת את עצמם בידיים» ולהתחיל את התהליך השיקום, יקבע מה הם סיכויי ילדם לקחת חלק פעיל מחיי החברה.

כל עוד מוחו של הילד פלסטי דיו והקשרים הניטרוניים עוד לא הגיעו למקסימום יכולת, כל שיטות הטיפול מתקבלות על ידי הילד ביתר קלות. פעמים רבות שואלים אותי: «האם תוכלי להבטיח את הצלחת הטיפולים, כאשר הילד אובחן באוטיזם עד גיל שנתיים?».

 אף מטפל לא יכול להבטיח ריפוי מלא, אך ביכולתכם לתת סיכוי לילד שלכם להתפתחות טובה יותר.

רבים מאנשים  חושבים שאם נעלמו  הסימפטומים של האוטיזם, אז מלחתחילה  הילד לא סבל ממנו. אני בעצמי רואה לאילו תוצאות מדהימות הקטנטנים שלנו יכולים להגיע בעבודה שיטתית, משולבת ואינטנסיבית ואיך קצב השינויים יורד בצורה חדה אם מתחילים את הטיפול אחרי גיל חמש. בדרך כלל אני מנסה להסביר לכולם: אבות, אימהות, סבים וסבתות תפסיקו לענות את עצמם עם השאלות «בגלל מה?», «למה דווקא אנחנו?» אתם מבזבזים את היקר מכל שיש כרגע לילד והוא זמן. ביחד עם הזמן אוזלים גם סיכוייו של הילד להתקדמות טובה יותר.

מה שאפשרי לעשות בגיל שנתיים כבר בלתי אפשרי בגיל שלוש, ומה שאפשרי להשיג בגיל שלוש כבר אי אפשר בגיל ארבע וכו’.

הצלחת השיקום תלויה בהרבה מהנחישות והפעלתנות שאתם, הקרובים של הילד, תפגינו. אף אחד לא יבוא אליכם ולא יציע לכם עזרה. אל תתלו תקוות שיגיע הזמן של הילד ללכת לגן ושם מטפלים מופלאים ישקמו את ילדכם. השיטות היעילות ביותר מציעות מעורבות שווה של ההורים והמטפלים בתהליך השיקום (כולל מטפלים בהוראה, רפואה משלימה, קלינאי תקשורת ואחרים).

גני ילדים לחינוך מיוחד – זה דבר מצוין, אך אתם צריכים להבין שזמן ההמתנה למקום פנוי בגני הילדים, הינו זמן יקר; זמן ההמתנה זה יכול להיות הזדמנות מצוינת לילדכם להתפתח במקום סתם להיות זמן מבוזבז. גם הגן עצמו הוא הגרלה גדולה לילדנו – יכול להיות שהרמה של הילדים בקבוצה והמטפלים יתאימו לקטן שלכם ואז אתם יכולים לצפות לקפיצה משמעותית בהתפתחות שלו. יחד עם זאת, יכול להיווצר מצב בו אחד מהגורמים לא יתאים לציפיות שלכם ולמרבה צער, ספק אם תוכלו לשנות משהו, בייחוד אם אתם בקושי מבינים בנושא.

במרכז שלנו מאוחדות שיטות טיפול פיזיות, סנסוריות (טומטיס, אוסטאופטיה וכו’) ושיטות הוראה (ניתוח התנהגות יישומי, קלינאי תקשורת וכו’). בהמשך נסביר בקצרה מה מספקת, על מה משפיעה ואיך עוזרת כל שיטת הטיפול.

אחת מהשיטות אשר הוכיחה את יעילותן בהתמודדות באוטיזם היא טומטיס.

 שיטת טומטיס מאפשרת:

      הורדת רגישות יתר לקולות, אשר בדרך כלל מתבטאת בהתפרצויות זעם   v

 אצל הילד או הסתגרות

v      התמודדות עם הפחד למגע פיזי ויחד עם הופעת הרצון אצל הילד באינטראקציה חברתית עם משפחתו. הילדים נהיים עדינים יותר ומתחילים ליצור יותר קשרים חברתיים.

v      שיפור בדיבור: ילדים, אשר לא דיברו לפני הטיפול, מתחילים להוציא צלילים שונים, בעוד שילדים עם כישורי שפה מפותחים יותר מתחילים לדבר במשפטים ארוכים יותר והדיבור שלהם הופך להיות יותר אקספרסיבי. התפתחות הדיבור מועילה לרצון הילדים לתקשר עם אחרים.

v      התגברות על דכדוך בצריכת מזון: ילדים יתחילו לצרוך מזונות מגוונים יותר, כולל מזונות במרקמים שונים.

v      שינוי בדימוי עצמי: לילדים, אשר מבינים שיש להם קול ושהם יכולים להשתמש בו, מתווסף ביטחון העצמי.

v      יצירת תקשורת חברתית: הדבר בא לידי ביטוי בהבעת רצון לתקשר ולפעמים אפילו ליזום קשר עם אדם אחר.

v      שיפור קשר העין: ילדים יכולו להסתכל בעיניים וגם לשים לב למה שמקיף אותם.

v      התנהגות הופכת להיות פחות אגרסיבית, מופחתות תנועות סטריאוטיפיות ולרוב ילדים התחילו לפצוע את עצמם פחות.

מה הוא הטיפול בשיטת טומטיס:

העיקרון הבסיסי של השיטה «טומטיס» הוא בגירוי חושי-צלילי בעזרת שימוש בציוד טכנולוגי מיוחד.

החשיפה מתבצעת באמצעות אוזניות. אות השמע מועבר בשתי דרכים: הולכה בעצמות (רטט באזור העליון של הגולגולת) והולכה באוויר (גלי קול נכנסים דרך האוזן החיצונית).

תנודות הקול גורמות להרעדות, ובכך «טוענות את קליפת המוח».

במרכז שלנו משתמשים ביעילות בשיטת «טומטיס» כבר מספר שנים. השיעורים מועברים על ידי יועץ מוסמך לטיפול בטומטיס.

בהתבסס על הניסיון שלנו, אנו יכולים לומר כי התוצאות לא מאחרות לבוא וההורים צופים בשינוי ובאפקטיביות של הטכניקה כבר בשנה הראשונה.

מה זה ניתוח התנהגות יישומי (ABA)?

כיום אחת מהשיטות היעילות ביותר לשיקום של אוטיזם הוא ניתוח התנהגות יישומי או ABA (Applied BehaviorAnalysis). ניתוח התנהגות — היא תכנית לימוד ואימון אינטנסיבית, המבוססת על טכנולוגיות התנהגות ושיטות הוראה. ניתוח התנהגות כדיסציפלינה מדעית חוקר את השפעת הגורמים הסביבתיים על ההתנהגות ומשתמש בגורמים אלה לשינוי בהתנהגות האנושית.

מה עושה ניתוח התנהגות יישומי?

טיפול התנהגותי באוטיזם, או ניתוח התנהגות יישומי, הוא הבסיס של רוב המוחלט של השיטות שנועדו לטיפול באוטיזם אצל ילדים. הוא מיושם יותר מ-30 שנים ברציפות; מחקרים אישרו את הערך הרב של טכניקות טיפול זה בהתנהגות היישומית.

בפרט, ניתוח התנהגות יישומי מסייע לשיפור מיומנויות תקשורת, התנהגות מסתגלת, יכולת למידה והשגת התנהגות, אשר מתאימה לגורמי החברה. בו זמנית, גילויים של בעיות התנהגותיות מופחתים באופן משמעותי בעקבות טיפול בעזרת ABA. יתר על כן, ראיות חותכות תומכות בטענה כי ככול שמתחילים את הטיפולים מוקדם יותר, כך התוצאות המשמעותיות מושגות יותר. ניתוח התנהגות משלב מגוון רחב של שיטות מדעיות לתיקון של בעיות התנהגותיות. מנתחת ההתנהגות של המרכז שלנו תיצור ותנהל תכנית מותאמת, אשר תכתב במיוחד עבור ילדכם.

נותר רק להוסיף, שככול שתתחילו את התוכנית הטיפולית מוקדם יותר והיא תהיה אינטנסיבית יותר – סיכויי ההצלחה גבוהים יותר.

image004

YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=w3mCs_FweO4

ПЕЧАТАТЬ ПЕЧАТАТЬ

Оставить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован.

СМОТРИТЕ ДРУГИЕ СТАТЬИ НА САЙТЕ:


%d такие блоггеры, как: